Nauczycielu! Donieś na ucznia do KGB!

Portal 3dway.org publikuje instrukcję dla nauczycieli "W sprawie nielegalnych organizacji młodzieżowych" wydaną prawdopodobnie przez ministerstwo edukacji lub przez KGB. Nie podają niestety szczegółów, w jaki sposób i gdzie jest rozpowszechniana. Pod podanym wyżej linkiem można obejrzeć skany tych materiałów.

Instrukcja ostrzega przed szeregiem organizacji. Wymienia jednym tchem znane opozycyjne ruchy studenckie, takie jak Żubr, Zjednoczenie Białoruskich Studentów, ruchy obywatelskie, np. Czas (odpowiednik ukraińskiej Pory), Charter97, partie prawicowo-narodowe Młody Front, Sojusz Prawicy, Białoruska Partia Wolności i nie znane mi organizacje o podejrzanych nazwach np. Biały Legion, oraz skinheadów i radykalnych kibiców piłkarskich.

Instrukcja podaje główne kierunki pracy profilaktycznej w celu ustrzeżenia młodzieży przed wpływem tych organizacji:

  • W ścisłej współpracy z członkami Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży [pro-łukaszenkowska organizacja studencka] wzmóc wysiłki w pracy nakierowanej na patriotyczne wychowanie młodzieży.
  • W celach niedopuszczenia do wmieszania się niepełnoletnich w nielegalną działalność – organizować na odpowiednim poziomie czas wolny w akademikach i internatach.
  • W celach niedopuszczenia do agitacyjnej działalności ze strony aktywistów upolitycznionych ugrupowań przeprowadzić szkolenia ze służbami bezpieczeństwa szkół a także z komendantami akademików [pozwoliłam sobie na dosłowne przetłumaczenie słów "pracownicy ochrony szkół" i "kierownicy akademików", bo interesujący jest ich niezamierzenie militarny wydźwięk w języku rosyjskim 😉 ].
  • W przypadku odnalezienia nielegalnych druków, wykrycia faktu członkostwa ucznia w nielegalnej formacji [sic!], a także prowadzonej przez ucznia działalności agitacyjnej – informować miejscowe organy KGB.
  • Z uczniami-aktywistami nielegalnych ugrupowań przeprowadzić pogadanki o charakterze profilaktycznym, w razie konieczności otwarcie podjąć kroki dyscyplinarne, łącznie z wykluczeniem ze szkoły.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s