Dzień Wąsatego Duraka

Do zakładek dodaję stronę otporby.org. Organizacja Otpor powstała w Serbii jako studencki ruch oporu przeciwko dyktaturze
Miloševicia. Mutacja tego ruchu powstała na Białorusi. Najważniejszą częścią portalu otporby.org jest forum, na którym spontanicznie organizują się uczestnicy fleszmobów. (Na forum udziela się też pewien Polak używający pięknego awatara z logo Solidarności.) Akcje podzielone są na "niebieskie" – informacyjne, "czarne" – fleszmoby dla grup, z minimalnym tylko naruszeniem prawa, oraz "czerwone" – fleszmoby radykalne i niebezpieczne.

Najradykalniejszym – i dotąd nie zrealizowanym – pomysłem na czerwoną akcję jest grupowy "napad" na radiowóz w którym siedzą milicjanci, polegający na obklejeniu samochodu od góry do dołu opozycyjnymi naklejkami. Obawiam się, że ta akurat idea pozostanie w sferze marzeń.

Inne jednak czerwone akcje są realizowane i nawet dokumentowane fotograficznie. Poniżej naklejenie dużego symbolu "My za swabodu!" na mińskim tramwaju:

Patrząc z punktu widzenia Polski, akcje tzw. radykalne nie wydają się bardzo radykalne… Czym jest w końcu naklejenie naklejki na tramwaju? Co najwyżej delikatnym chuligaństwem. Należy jednak pamiętać, że białoruskim fleszmoberom grożą surowe konsekwencje nawet za całkiem niewinne poczynania. Rosyjska gazeta Ogoniok opisuje, jak 1 czerwca w Brześciu milicja zgarnęła grupę młodych ludzi, którzy na znak solidarności z więźniami politycznymi siedzieli na ziemi pod znakiem "zerowy kilometr" i w milczeniu czytali Biblię. Sąd ukarał wszystkich za udział w "nielegalnym zgromadzeniu religijnym".

Ogoniok pisze też o akcji, z której młoda opozycja jest najbardziej dumna: Na dzień 1 kwietnia ogłoszono fleszmob pod tytułem "Dzień Wąsatego Duraka". Zapowiadano, że po asfalcie będą jeździli wąsaci hokeiści, a w powietrze polecą wąsate baloniki. Miejsce – miński stadion Dynamo. Fleszmob udał się znakomicie: na pustym stadionie nie pojawił się nikt poza milicjantami i tajniakami z KGB. A z ukrycia – z wielką uciechą – całe zdarzenie fotografowali inicjatorzy akcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s