Co jest w Telewizji Białoruś?

Drodzy czytelnicy, jeśli z zapartym tchem czekaliście na kolejne sensacyjne wieści o tym, co słychać w Telewizji Białoruś – rozczaruję was:Nic nie słychać.

TV Białoruś przypomina skrzyżowanie TV Polonia z TV Trwam. Z wyjątkiem wiadomości, które są jedyne w swoim rodzaju. Jak już pisałam, TV Białoruś jest to kanał satelitarny, w zamyśle coś w stylu naszej Polonii. Można więc mieć nadzieję, że naziemne kanały telewizji białoruskiej wyglądają może nieco inaczej – ale programy informacyjne są z pewnością te same…

Cóż, podczas gdy w naszych wiadomościach krajowych codziennie obwieszcza się różnorakie problemy i tragedie – a to ktoś zamordował rodziców, a to dzieci wypadły z okna, w polityce zamęt, protesty i rozróby – w białoruskich wiadomościach krajowych panuje niewzruszony spokój. Kraj, w którym nic się nie dzieje. Problemy nie istnieją: nie tylko w polityce, ale i w codziennym życiu. Nie ma wypadków ani nikt nikogo nie morduje. Dzieci na koloniach (reportaż z kolonii). Początek żniw (Białoruś zbierze w tym roku x ton zboża). Zbiory zielonego groszku (Białoruś zbierze w tym roku x ton groszku). Czasem mignie prezydent na manewrach wojskowych z Rosją.

 

 

Poza wiadomościami – czerstwe filmy produkcji ZSRR (to analogia z TV Polonia) i tandetne talk-showy młodzieżowe (to, wbrew pozorom, analogia z TV Trwam). Napiszę więcej o tych ostatnich: podobnie jak w TV Trwam pokazywane są programy „dla młodzieży”, w których odbywa się „debata” na różne ważkie tematy. Dwie grupy młodych ludzi argumentują za lub przeciw, np. ostatnio było o tym, czy władza i pieniądze są istotne w życiu. Padały same słuszne sformułowania. Największym podobieństwem do produkcji TV Trwam jest to, że „dyskutujące” osoby wygłaszają wyuczone na pamięć kwestie. Największą różnicą – lepsza scenografia w TV Białoruś.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s